امروز: سه شنبه 2 بهمن 1397
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
لینک دوستان
بلوک کد اختصاصی

دانلود پاورپوینت چوب

دانلود پاورپوینت چوب دسته: صنایع
بازدید: 2 بار
فرمت فایل: ppt
حجم فایل: 9001 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 53

چوب یکی از اولین موادی است که به طور طبیعی و فراوان در دسترس بشر قرار داشته است

قیمت فایل فقط 8,800 تومان

خرید

—مقدمه
—تاریخچه چوب
—چوب و ساختمان آن
—ویژگیهای چوب
—آشنایی با انواع چوب
—فرآورده­های چوبی
—کاربرد چوب در معماری داخلی

چوب یکی از اولین موادی است که به طور طبیعی و فراوان در دسترس بشر قرار داشته است. آثار باقیمانده  از زمانهای بسیار دور نشان می­دهد که انسانهای قدیم چوب را در وسایل منزل، وسایل کار و ساختمان، بخصوص برای پیایه و پوشش پناهگاه خود به کار می­بردند.

در جوامع انسانی استفاده از چوب برای خانه­سازی، در سازی، دسته­افزار، گهواره، نرده­بام، تختخواب، میز و نیمکت، وسایل کشاورزی، کشتی و قایق­سازی و همچنین وسایل حمل و نقل زمینی قرنهای متمادی- بی آن که تغییر و تحولی چشمگیر بیابد- رایج بوده است.

در قرون معاصر با ساخت اولین ماشین چوب­بری، در صنایع چوب تحولی اساسی صورت گرفت و امکا تبدیل درختان قطور به قطعات نازک فراهم گردید. با کشف نیروی برق و تلگراف، انتقال انرزی و ارتباط نقاط دور و نزدیک به وسیله تیرهای چوبی فراهم گردید. چوب همچنین کاربردهایی دیگر پیدا کرد: تکیه­گاه ریل راه­آهن، شمع و کلاهک در معادن؛ ساخت انواع وسایل حمل و نقل جدید، کبریت­سازی و نظایر آن که این همه، نشانگر اهمیت چوب در تکامل تمدن بشری است.

با توجه به این که در حال حاضر از چوب و فرآورده­های آن در خانه سازی وسایر فعالیتهای ساختمانی به صورت گسترده استفاده می­شود، لازم است فراگیران عزیز به خواص و ویژگیهای گوناگون این ماده طبیعی پی برده با انواع آن آشنا شوند؛ همچنین برای به کارگیری و استفاده صحیح و اصولی از آن دقت و کوشش کافی به عمل آورند.

در دوران قبل از اسلام قطعات بزرگ چوبی به عنوان بخشی از ساختمان به كارمی رفته است. در این دوره چوب به عنوان یكی از فراوان ترین مصالح طبیعی

نقش مهمی در ساخت ابزار فنی و كشاورزی و حتی وسایل خانگی ایفا می كرده است. مهمترین وسایل چوبی كه ساخت آنها در قرون اولیه اسلامی متداول بوده عبارتند از:

كلبه ها و ساختمان های چوبی
كلافهای ساختمانی
ستون چوبی سقف های كاذب چوبی قابدار
 وسایل ساختمان مثل درب و پنجره
وسایل كاربردی مثل منبر
ابزار آلات صنعتی و كشاورزی...

در آثار چوبی دوره میانی اسلامی كه مربوط به حدود قرون پنجم تا دهم هجری است اجزای ساختمان های چوبی مثل ستون و سقف، وسایل متصل به ساختمان مثل در، پنجره، نرده به میزان زیادی به چشم می خورد ولی آثار كوچكتر مثل جعبه، قاب، رحل، وسایل خانگی، ابزار آلات، وسایل جنگی و شكار نیز كم و بیش وجود دارد.

چوب یک بافت سلولزی آلی است که از ساقه، شاخه و ریشه درختان به دست می­آید. این ماده از سلولهای عمدتا دوکی شکل و توخالی تشکیل شده است که به موازات یکدیگر و در راستای طول درخت قرار دارند. بعضی از قسمتها و عناصر تشکیل دهنده ساختمان چوب در تشریح و بیان خواص فیزیکی و مکانیکی چوب نقش مهمی دارند؛ از این رو به بررسی هر یک از آنها می­پردازیم.

الف- پوست درخت که حفاظت تنه و یا شاخه درخت را به عهده دارد شامل دو قسمت پوست بیرونی(لایه مرده) و پوست درونی (لایه زنده) می­باشد.
ب- چوب، حجم عمده تنه درخت را چوب تشکیل می­دهد. این قسمت از تنه درخت قابلیت بازگذاری دارد و از آن برای تهیه انواع چوب استفاده می­شود.
ج- مغز، در مرکز تنه و شاخه­ها مغز چوب تشکیل می­دهد. این قسمت دارای بافت نرم است و قابلیت بارگذاری ندارد.
د- دایره سالانه (حلقه رشد)، روی برش عرضی تنه درخت دایره­های هم مرکزی دیده می­شود که نشان دهنده سن درخت می­باشد.

۱. مغز ساقه   ( Pith)‏
۲.
چوب زودرس   (Protoxylem)‏
۳.
بافت چوبی   (Xylem)‏
۴.
بافت آبکش   (Phloem)‏
۵.
بافت سخت   (Sclerenchyma)‏
۶.
پوسته   (Cortex)‏
۷.
روپوست    (Epidermis)

ترکیبات تشکیل دهنده سلول چوب عبارتند از:

کوبوهیدراتها
لیگنین
مواد استخراجی
ترکیبات معدنی
فایل پاورپوینت 53 اسلاید

قیمت فایل فقط 8,800 تومان

خرید

برچسب ها : چوب , صنایع چوب , انواع چوب , ویژگی های چوب , تاریخچه چوب , چوب و ساختمان آن , ویژگی های چوب , آشنایی با انواع چوب , فرآورده­ های چوبی , کاربرد چوب در معماری داخلی

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر